A szökőév alkalmából egy kis bulit szerveztem. A Szökőév-parti előkészítése közben bukkantam rá néhány érdekességre a kínai szökőévvel kapcsolatosan.
A kínai holdnaptár, melyet a hivatalos Gregorián naptár mellett még ma is sokszor használnak a jeles kínai ünnepek vagy fontos családi események időpontjának meghatározására, 12 hónapból áll, melyhez kb. három évente egy szökőhónap csatlakozik. A szökőhónap neve ugyanaz, mint az előtte lévő holdhónapé. A szökőhónap helye a kínai naptárban alkalomról alkalomra változik.
A szökőév meghatározása a két egymást követő év 11. hónapja közti újholdak száma alapján történik. Ha az első év 11. hónapjának első napjától a következő év 11. hónapjának első napjáig 13 újhold van, szökőhónapot kell beiktatni.
A kínai holdhónapokat sokféleképpen nevezik. Ime az egyik változat:
1. Bazsarózsa
2. Sárgabarack virág
3. Őszibarack virág
4. Szilva
5. Gránátalma virág
6. Lotusz virág
7. Orchidea
8. Osmanthus (illatvirág)
9. Krizantém
10. Jó hónap
11. Tél hónap
12. Tartósított hús hónapja
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.