HTML

Karácsony Kínában

A "gyerek" még augusztusban kiment Shanghaiba, és majd csak februárban jön haza. Egyedül töltse szegény a karácsonyt, amit a kínaiak nem is ünnepelnek? Inkább kimegyek hozzá három hétre, és megteremtjük a mi közös ünnepünket. Érte még erre az "áldozatra" is hajlandó vagyok :-)

Friss topikok

  • H. Orsi: @skandallum: Köszi, nem is hallottam még ezeket a szavakat - mennyire hézagos is a tudásom. Igyeks... (2011.12.16. 04:25) A Tiltott Város
  • fafej: Belevaló csaj vagy,Orsi! (2011.12.06. 18:40) Első benyomások
  • H. Orsi: Köszi szépen! Közben már sikeresen meg is érkeztem :-) (2011.12.05. 13:38) Holnap indulás
  • H. Orsi: Köszi. örülök, ha legalább így nyújthatok nektek is belőle valamennyit. Orsi (2011.12.05. 13:37) S íme, megérkeztem Shanghaiba
  • fafej: Nincs új fejlemény? Mindennap felkukucskálok ide,de semmi újdonság :( (2011.12.02. 23:58) Már csak hat nap!

2012.02.03. 19:10 H. Orsi

Az evőpálcikákról

Az evőpálcikáról mindenki tudja, hogy Ázsia szerte, így persze Kínában is, nagy előszeretettel használják. Legalább olyan sokféle van belőle, mint nálunk az evőeszközből, az eldobható bambuszpálcikáktól kezdve a gravírozott arany evőpálcákig.
Az első evőpálcikák valószínűleg Kínában látták meg a napvilágot, úgy 5000 évvel ezelőtt. Kezdetben talán pálcával vagy a fákról letört ággal próbálták a tűzből kipiszkálni a megsült ételt a tűzből. Később, amikor nőtt a népesség, és egyre kevesebb lett a tüzelőanyag, kezdték apróra vágni az ételt, hogy gyorsabban megpuhuljon. Így már nem volt szükség késre, s előtérbe kerülhettek az evőpálcikák.
Valószínűleg a konfuciuszi tanok megjelenése és terjedése volt az, ami tovább erősítette az evőpálcikák használatát. Konfuciusz szerint „a tiszteletreméltó és becsületes férfi távol tartja magát a vágóhídtól és a konyhától. És nem engedélyez kést az asztalán.” Kofuciusznak az asztalon megjelenő késsel szembeni megvetése kétségtelenül nagyban hozzájárul az evőpálcikák használatának elterjedéséhez.
Időszámításunk szerint 500-ra az evőpálcikák már elterjedtek más ázsiai országokban is, és gyorsan népszerűvé váltak.
A legtöbb evőpálcikát bambuszból készítik. Ez a növény nagy mennyiségben fordul elő Ázsiában, könnyen hasítható és igen jó a hőállósága. Készítettek evőpálcikát fából és csontból is, a gazdagok körében pedig a nemesfémből készült darabok sem voltak ritkák. Akkoriban még azt tartották, hogy az ezüst, ha mérgezett étellel érintkezik, megfeketedik. Nem utolsó szempont egy olyan környezetben, ahol a vagyon és pozíció megszerzése érdekében könnyen eltették az embert láb alól.
Az evőpálcikák kínai neve, a Kuai-Zi „fürge kis barátokat” jelent. Általában 23-25 cm hosszúak, a nyélrészük szögletes, a végük tompa.
Úgy tartják, hogy az evőpálcikák használata javítja a memóriát, növeli az ujjak ügyességét, és segít a kínai írásjelek írásának és festésének elsajátításában.
Ami ennyire elterjedt, ahhoz természetesen számos babona is kötődik. Ha páratlan pálcikát találunk a tányérunk mellett, le fogjuk késni a következő vonatot, hajót vagy repülőt, melyet el akarunk érni. Ha pedig eltörik az evőpálcikánk az balszerencsét jelent.

 

Szólj hozzá!

Címkék: kína konfuciusz evőpálcika


A bejegyzés trackback címe:

https://karacsonykinaban.blog.hu/api/trackback/id/tr954059848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása